Przekąski Sałatki Śniadania i Kolacje

Świąteczne śledzie w oleju

Dzień dobry w pierwszym dniu grudnia. Bardzo lubię ten miesiąc, bo oprócz świąt, to jest miesiąc moich urodzin. Dziś zaczynam serię świątecznych przepisów, od najprostszego – czyli od śledzi w oleju. Potrzebne są tylko trzy składniki – filety śledziowe (matiasy), olej rzepakowy i cebula. Tutaj nie dodajemy żadnych innych składników. Prosto i pysznie. Taki śledzik może być jednym z dań wigilijnych, lub po prostu zjedzony na śniadanie ze świeżym chlebem lub bułką.

Spróbujcie kiedyś takiego połączenia: śledź w oleju na bułce maślanej, z masłem i plastrem sera żółtego:) Wspaniała kanapka!!!

Świąteczne śledzie w oleju

1 nieduża miseczka

  • 300g solonych filetów śledziowych (najlepiej matiasów) – są to średnio trzy filety
  • 1 średnia cebula
  • olej rzepakowy

Filety włożyć do garnuszka i zalać wodą tak, aby całe były zanurzone. Zostawić na 1 godzinę. Odlać wodę. Filety są wtedy łagodniejsze w smaku, mniej słone.

Nie zwracając uwagi na ości, pokroić filety na paski szerokości mniej niż centymetr. Cebulę pokroić w drobniutką kostkę. Na dno miseczki włożyć trochę cebuli, warstwę śledzi, znów cebula i tak jeszcze kilka razy. Ostatnią warstwę powinna stanowić cebula. Wszystko zalać olejem, przykryć pokrywką lub folią aluminiową i włożyć do lodówki na co najmniej 12 godzin. Taki śledź w lodówce wytrzyma do 5 dni i z każdym dniem jest lepszy. Ości miękną i są niezauważalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *